BALLAGÁS 2020

Kedves Ballagók!

Tervekkel, álmokkal, vágyakkal telve ültök most itt, de talán még nem értitek, mi értelme volt az elmúlt évek erőfeszítéseinek.

Mi értelme volt a sok tanulásnak, a sok próbatételnek és kihívásnak. Nem baj, ha így érzitek. Többet kell ahhoz élni és tapasztalni, hogy igazán felismerjétek az iskola, a műveltség, a helyes magatartás elsajátításának jelentőségét. Morgan Scott Peck neves amerikai pszichiáter egy helyen a következőt írja:

A szellemi fejlődés elősegítése érdekében tesszük próbára a problémamegoldás emberi képességét, mint ahogyan az iskolában is tudatosan megteremtett problémák megoldásával fejlődik a gyerekek elméje.

Benjamin Franklin hozzáteszi: Ami fáj, az nevel. Ez az oka annak, hogy a bölcs emberek megtanulják, hogy a problémáktól nem rettegni kell, ellenkezőleg, örömmel kell fogadni őket.”

Bizony, minden történésnek, jónak és rossznak oka és szerepe van. A dolgok összefüggnek és összetartoznak. Kölcsönösen erősíthetik, de akár gyengíthetik is egymást. Az eredmény a tudás és tapasztalat, mely előre viszi sorsunk alakulását.

Kedves Szülők!

Köszönöm Önöknek, hogy együttműködésükkel, partnerségükkel segítették nevelő-oktató munkánkat. Kívánok továbbra is sok erőt és egészséget, hogy a jövőben is igazi családi háttér állhasson gyermekük mögött.

Kedves Diákok!

Szeretném, ha három dolgot megfogadnátok, amikor kiléptek ennek az iskolának a kapuján:

Pozitív hozzáállást minden élethelyzetben. Lássátok meg a jót, ne menjetek a rossz magyar módi után, miszerint minden rossz, remény nincs, ezért minden mindegy. De igenis van remény!

Komjáthy Jenő szavait idézem:

„Rossz a világ? Légy jó tehát magad!

Üres a lét? Adj tartalmat neki!

Az ember szolga mind? Légy te szabad!

Hívd sorsodat bátor versenyre ki!”

Indul a verseny abban a pillanatban, ahogyan beléptek a középiskolába. Ne felejtsétek a sokat emlegetett mondást!

„Aki tanul, halad, aki lusta, marad!”

Vigyétek iskolánk jó hírét, ne hozzatok szégyent arra a helyre, ahol sokat segítettek nektek tanáraitok. Sok élménnyel, megszerzett tudással engedünk benneteket utatokra! Éljetek ezzel a tudással, kamatoztassátok!

Látogassatok vissza első iskolátokba sokszor, mi mindig szeretettel várunk benneteket!

Legyetek céltudatosak! Ne tévesszétek szem elől célotokat, sokszor a könnyebb út csábítóbb, de ne csábuljatok el!

Ha az ember elérhető célt tűz ki maga elé, kitartóan küzd megvalósításáért, akkor előbb-utóbb elérheti azt. Ez a boldogság- elégedettség egyik alapja.

Végül egy Hemingway idézettel búcsúzom Tőletek:

" Nem tudom, mit rejt ,a sorsod,

mosolyt hoz-e vagy könnyeket.

Tanuld meg hát feledni a rosszat,

s őrizd a boldog perceket!"

Szepetnek, 2020. 06. 16.

Kocsis Andrea